Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Powiedz jak możemy Ci pomóc

MM.Krajobrazy

Jadwisin

Wiadomość została wysłana

Trzymaj rękę na pulsie! Wykonawca
niedługo
powinien się z Tobą
skontaktować.

Wiadomość do:

Jak pielęgnować mikroogród - ogród w szkle

Autor: MM.Krajobrazy, publikacja: 2019-04-19

Mikroogrody w szkle zwane są też lasami w słoju oraz ogrodami w szkle. Od kilku lat cieszą się one ogromną popularnością i nie ma co się temu dziwić. Mikroogrody zachwycają, są niezwykle ciekawym elementem do obserwacji zachodzących w nich zmian oraz są unikalną dekoracją. Ta odrobina natury, która znajduje się w szklanym pojemniku, aby cieszyć oko, potrzebuje zaledwie kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Zdjęcie nr 1

Do życia każdego organizmu potrzebna jest woda. Należy ją zapewnić roślinom w odpowiedniej ilości. Zazwyczaj dostarczanie niewielkiej ilości wody 1-2 razy w tygodniu powinno wystarczyć. Jednak w każdym domu temperatura oraz wilgotność powietrza jest inna, więc należy obserwować, czy rośliny nie schną oraz czy gleba jest lekko wilgotna. Co najważniejsze – lepiej lekko zasuszyć mikroogród niż doprowadzić do jego przelania. Do zabezpieczenia roślin przed przelaniem powinno się zastosować na dnie szklanego naczynia odpowiednią warstwę keramzytu. Będzie on działał jak drenaż i uchroni nasz ogród od nadmiaru wody.

Kolejnym czynnikiem niezbędnym do życia jest światło naturalne. Mikroogrody najlepiej czują się w miejscach, gdzie światło jest rozproszone. Bezpośredniego kontaktu ze słońcem należy unikać, gdyż rośliny mogą zostać poparzone. Zbyt duży cień natomiast spowoduje, że nasz ogród nie będzie prawidłowo się rozwijał, a rośliny zwiędną. Unikamy stanowisk zacienionych. Zatem idealnym stanowiskiem dla roślin są miejsca dość jasne – blisko okien, ale osłonięte od bezpośrednio padających promieni słonecznych.

Zdjęcie nr 2

Porady:

  • do podlewania najlepsza jest woda, która odstoi parę godzin,
  • nie zmieniaj zbyt często stanowiska mikroogrodu – dla roślin może to być czynnik stresowy,
  • jeśli roślina traci liście, to możliwe, że: stanowisko jest zbyt ciemne, jest za dużo wody w szkle lub znów roślina została zasuszona,
  • obumarłe części roślin warto usuwać ze słoja, aby uniknąć gnicia i pleśni,
  • jeśli w słoju pojawią się małe żyjątka, to się nie przejmuj – to naturalne. Różne mikroorganizmy będą spulchniać podłoże oraz dostarczać tlen i azot do strefy korzeniowej roślin.

Zachowując powyższe podstawowe zasady uprawy mikroogrodów, można cieszyć się urokiem ogrodu w szkle przez wiele lat.


Opracował:
Magdalena Możdżeń
MM. Krajobrazy. Magdalena Możdżeń

Ogrody i rośliny - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 3 631 Dostawców Roślin i Produktów Ogrodniczych najlepszych w 2024 roku w poszczególnych miastach powiatowych: